Odgovarja diabetolog Damjan Justinek, dr.med.

 
 
 

 
 
 

 
 
 

Priporoči stran prijatelju

 
 
 

Skrbijo me ketonu v urinu na tešče?

13.01.2015

Avtor vprašanja: S.S.

Pred dvema tednoma so mi diagnosticirali gestacijski diabetes. V teh dveh tednih od postavitve diagnoze, so bile meritve krvni sladkor v mejah normale, presegle so le 4x, meritve so bile izvedene cca.90 min. po jedi (nekatere so bile zmerjene nekaj minut čez, v glavnem do 2.ur je bilo). Trenutno sem noseča 28 tednov. Poleg KS si moram meriti tudi ketone v urinu 2x na dan (na tešč, pred večerjo). Skrbijo me ketoni v urinu, ki so prisotni na tešče. Je lahko s tem kaj narobe? Ker krvni sladkor je po zajtrku bil ves čas v mejah normale, prav tako meritev na tešče, ki sem jo izmerila 4x. Ketoni pred večerjo so pa do zdaj bili negativni. Me mora glede tega kaj skrbet? Kaj delam narobe, da imam ketone na tešče ali + ali ++? Imam dieto, popijem cca. 2,5-3 litre tekočine dnevno, zato tudi večkrat uriniram. Zanima me, če kakšna zdravila, ki jih vzamem zvečer lahko vplivajo na prisotnost ketonov? Če si izmerim ketone 90.min po zajtrku takrat kot KS, so ketoni bili v redu. Ob kontroli zdravnik glede ketonov ni komentiral nič, rekel, da si jih naj občasno merim še naprej. Zdravniku se je edino zdelo, da sem se v dveh tednih zredila preveč (0.9 kg), kljub dieti. Jaz bi rekla, da je to bilo v 4 tednih, saj sem enako kg imela 2 tedna pred postavitvijo diagnoze. Prosila bi vas za razlago glede ketonov v urinu na tešče.

Odgovor strokovnjaka:

Nič nevarnega ni, samo dieto boste morda morali prilagoditi. Ketoni so produkti razgradnje maščob in pojavijo se, ko telo strada oz. mi ne jemo. Zato se v času obrokov zelo redko pojavijo (zato so negativni pred večerjo), se pa lahko pojavijo v času bolezni. Na tešče je nekoliko drugače, saj ponoči ne jemo in če telo začuti lakoto in mu sladkor »pade«, seveda sproži mehanizme za zaščito in razgrajuje maščobe. A tudi teh povišanih ketonov nismo preveč veseli, saj niso koristni za otroka in tudi ni smiselno, da bi mamice stradali. Zato poskusite predvsem prilagoditi večerjo: pojejte manj ogljikovih hidratov (ki hitro zvišajo in potem znižajo sladkor), saj se prehitro razgradijo. Raje pojejte skuto, kak sir, zelenjavo, morda kaj mesnega, jajce in manj škorbnega živila, da sprožite počasnejšo prebavo in počasnejšo razgradnjo živila. Nekateri tudi pojedo kakšen manjši obrok neposredno pred spanjem (tudi sadje) in na ta način ublažijo nihanja. Kadar pa s hrano ne moremo doseči stabilizacije ali ima nekdo preveč rad škrobna živila, pa pomaga seveda le inzulin. A glede na skoraj konec nosečnosti, tega ne bi pričakoval za zadnje dva meseca (da bo potreben inzulin, razen če bi bil otroček prevelik in bi bila uvedba vseeno smiselna). 


 
 
 

 
 
 
STRINJAM SE

Spletna stran uporablja piškotke za boljše delovanje

Z brskanjem po naši spletni strani se strinjate, da lahko uporabljamo piškotke, ki so namenjeni vaši boljši uporabniški izkušnji na naši spletni strani. Za lastne potrebe analitike uporabljamo Google Analytics, ki v ta namen namesti piškotke (izbriši GA piškotke). Več o piškotkih.