Odgovarja diabetolog Damjan Justinek, dr.med.

 
 
 

 
 
 

 
 
 

Priporoči stran prijatelju

 
 
 

Merjenje sladkorja v krvi pri treh injekcijah inzulina dnevno

26.11.2014

Avtor vprašanja: Mojca N.

Pozdravljeni, pišem vam v imenu moje tete in sicer naju zanima, kako je z merjenjem sladkorja v krvi v primeru, ko si trikrat dnevno injiciraš inzulin . Do sedaj si je namreč teta merila količino sladkorja v krvi trikrat dnevno (in na recept dobila tudi toliko lističev za merjenje glukoze v krvi), sedaj pa se je diabetologinja odločila, da ji pripada le toliko lističev na recept, da si enkrat dnevno meri količino glukoze v krvi, ostalo mora po želji dokupiti sama. Naj povem, da je njena sladkorna bolezen precej neurejena in že nekajkrat je ob samo enem merjenju dnevno količina sladkorja padla na vrednost 3,7. Zavarovanje ima urejeno in zanima me, ali mora res sama kupovati te lističe, da si lahko normalno trikrat dnevno izmeri sladkor? Kaj menite vi?

Odgovor strokovnjaka:

Odločitev njene zdravnice verjetno ne temelji na številu aplikacij inzulina. Zavarovalnica namreč predpisuje, da si lahko nekdo, ki ima inzulin več kot 2x dnevno, tudi večkrat meri krvni sladkor – pomeni, tudi 3x do 4x dnevno. To bi pomenilo tudi do 450 lističev na 3 mesece. Seveda ZZZS tudi priporoča, da zavarovanec prejem do 80% potrebnih lističev, če je počutje normalno in 100% te vsote, če gre za nek zaplet ali učenje. Če nekdo želi več lističev, bi načelno moral dati vlogo na zavarovalnico, zakaj meni, da potrebuje povečan obseg merilnih lističev (kar naredijo le redki, a navadno uspejo doseči več). Če je zdravnica znižala število lističev, je verjetno ocenila, da ga. teta ne uporabi meritev uspešno. Namreč, veliko bolnikov si meri sladkor, ne da bi to imelo kakršno koli posledico na inzulin. Pogosto izmerijo sladkor, a potem ne povečajo inzulina, ne spremenijo obroka, ne zmanjšajo ogljikovih hidratov in ne gredo na sprehod. Kadar je tako, si nima smisla meriti: kot bi nekdo pogledal na števec avtomobila, s kakšno hitrostjo se bo zaletel v drevo, naredil pa ne bi nič. Če pa nekdo uporabi meritve, si prilagaja inzulin, izpusti kruh in druga škrobna živila, ko je sladkor višji od 10 mmol – je pa to seveda povsem drugače. Teta bi se morala dogovoriti z zdravnico za uspešno uporabo meritev, če pa to res ne gre, pa bi morala dati vlogo na zavarovalnico oz. prositi za pojasnilo.


 
 
 

 
 
 
STRINJAM SE

Spletna stran uporablja piškotke za boljše delovanje

Z brskanjem po naši spletni strani se strinjate, da lahko uporabljamo piškotke, ki so namenjeni vaši boljši uporabniški izkušnji na naši spletni strani. Za lastne potrebe analitike uporabljamo Google Analytics, ki v ta namen namesti piškotke (izbriši GA piškotke). Več o piškotkih.