Odgovarja diabetolog Damjan Justinek, dr.med.

 
 
 

 
 
 

 
 
 

Priporoči stran prijatelju

 
 
 

Na tešče 5,5 mmol/l, po glukozi 10,2 mmol! Ali imam diabetes?

03.09.2014

Avtor vprašanja: Dušan J.

Pred dvema mesecema me je zdravnica napotila v referenčno ambulanto. Tu sem dobil napotnico za pregled krvi, kjer so ugotovili povišan holesterol in trigliciride ter krvni sladkor (7,2). Zaradi tega sem pričel s hujšanjem in zdravo prehrano, nabavil merilec krvnega sladkorja (takoj, ko sem ga opazil na tem spletnem portalu) in se celi mesec kontroliral. Bil sem zadovoljen, saj se je krvni sladkor gibal med 5,0 in 6,0 - meril pa sem ga na tešče in zvečer po jedi. Danes pa sem imel pri diabetologu oralni glukoza tolerančni test (OGTT-75g). Na tešče sem imel sladkor 5,5 dve uri po pitju napitka glukoze, pa se je sladkor dvignil na 10,2. Rezultat preiskave po višini sladkorja pomeni sladkorno bolezen - tako so mi rekli. Zanima me, kako to, da pri preiskavah krvi za sladkor vedno vzamejo kri le na tešče, in ne tudi tako kot na tem testu, zaradi česar ne opaziš povišanega sladkorja. Tako pa sem sedaj v skrbeh zaradi rezultata, na katerega nisem bil pripravljen in ga tudi nisem pričakoval, saj nisem bil nikdar prej opozorjen na povišan sladkor, pa tudi znake diabetesa na sebi nisem nikoli opazil. Kaj zdaj to pomeni za mene in moje zdravje.

Odgovor strokovnjaka:

Preventiva je vedno dobra: diagnoza sladkorne bolezni se postavi na oba načina (tako z več meritvami na tešče kot z testi po jedi ali po pitju sladke tekočine), ker vsi laboratoriji niso enako dobro opremljeni po svetu. A kakorkoli in kadarkoli je vrednost sladkorja več kot 10 mmol / lit., pomeni to pretirano nihanje glikoze in potencialno okvaro za naše ožilje in druge organe. Čisto v redu ste ravnali, ko ste se kompleksno lotili ureditve: smiselno je vsaj malo znižati težo, kontrolirati maščobe na 3 mesece (da vidite učinek svojega dela), pa tudi sladkor meriti po jedi (da vidite nihanja po posamezni hrani in da se tako lažje odločite za boljšo kombinacijo jedi). Vsekakor so potrebni manjši obroki, več balastnih snovi (polovico količine obroka npr. zelenjava, tudi če je to navadna solata ali paradižnik) in raznovrstne jedi (ne samo izolirani enostavni ogljikovi hidrati, npr. kruh in jogurt). V kolikor imate možnost, poskusite nekje izmeriti še glikirani hemoglobin, ki je sicer slabše poveden za diagnozo, ima pa dobro napovedno vrednost za možne komplikacije ob nihanju krvnega sladkorja. Če bo vse v redu in če to naredite 2x letno, potem načelno ni treba imeti veliko skrbi. A kot sem navedel, preventiva je vedno koristna, vključno z zdravim življenjem in zdravo fizično aktivnostjo.


 
 
 

 
 
 
STRINJAM SE

Spletna stran uporablja piškotke za boljše delovanje

Z brskanjem po naši spletni strani se strinjate, da lahko uporabljamo piškotke, ki so namenjeni vaši boljši uporabniški izkušnji na naši spletni strani. Za lastne potrebe analitike uporabljamo Google Analytics, ki v ta namen namesti piškotke (izbriši GA piškotke). Več o piškotkih.