Odgovarja diabetolog Damjan Justinek, dr.med.

 
 
 

 
 
 

 
 
 

Priporoči stran prijatelju

 
 
 

Postpradialna hipoglikemija in prehranski načrt

13.06.2014

Avtor vprašanja: Špela K.

Imam diabetes 2 s postpradialno hipoglikemijo. Po dveh urah in pol moram obvezno jesti, saj imam že pri sladkorju 5 težave kot pri hipi.lmam dieto, jutranji sladkor je med 7 in 8, čez dan od 6 do 9, včasih tudi 13. Imam 6-7 obrokov. Kje bi lahko dobila prehrambeni načrt za tak primer, saj mi vsak najmanjši zaužit sladkor ali druge jedi z visokim GI zelo poviša sladkor v prvih dveh urah po jedi. Ponoči še nisem imela hipe, se pa jo bojim in zato zvečer ob 22h pojem še pol žemlje. Ali je to v redu? Hvala za odgovor.

Odgovor strokovnjaka:

Rešitev za hipoglikemije po jedi je zelo preprosta: ker samo škrobna živila povzročijo padec sladkorja (najprej porast, nato padec), je rešitev zelo preprosta: ne jejte več škrobnih živil. Kot ste sami navedli, pojeste še celo zvečer pol želje, kar je najboljša garancija, da boste imeli tudi hipoglikemijo ponoči.
Zdrava prehrana IZ STARIH ČASOV predvideva 5 obrokov na dan, od katerih je le en škrobni. Pomeni, da zjutraj pojeste lahko kruh, žemljo (in še kaj zraven) in je to škrobni obrok. Za malico dopoldne pojeste sadje (seveda lahko tudi še skuto, kislo smetano, jogurt itd zraven) in je to sadni obrok. Ob kosilu morate zagotoviti obrok s svežo zelenjavo, popoldne beljakovinski obrok (stari »jesih flaš« ali jajce z bezgovim cvetjem ali sir izd., po možnosti BREZ kruha, samo beljakovino in zelenjavo), zvečer pa morate zagotoviti kuhano zelenjavo – zabeljen fižol, zelje, sedaj brokolijev narastek – kruh spet ni potreben in tista želja je odveč). Samo poskusite in težave bodo izginile: 5 obrokov, a vsak nekaj drugega. 

Zdrava prehrana iz NOVIH časov pa svetuje škrobnega živila le 25% obroka (riž, testenine itd.), 25% beljakovin in 50% zelenjave. Tako zvečer lahko pojeste po novem več mesa in maščob (če so nenasičene do 40% kalorij obroka), lahko pojeste orehe, oreške, arašide, sir, paradižnik, rukolo, olivno olje, jajčka, kot sladica tudi sadje v jogurtu) – skratka, izbira je dovolj velika, da ni nobene potrebe po žemlji. Danes se ne šteje več GI živila, ampak vedno GI obroka. Če sladkor skoči, dodajamo v obrok in solato in kumare in peso in fižol in ne vem kaj še vse, da skoke preprečimo. Če ni skokov, ni hipoglikemij in tudi nobenih težav več. Maščobe namreč upočasnijo prebavo, beljakovine pa podaljšajo razgradnjo: v kombinaciji z balastnimi snovmi iz zelenjave je to običajno dovolj.

Lep pozdrav !

Damjan


 
 
 

 
 
 
STRINJAM SE

Spletna stran uporablja piškotke za boljše delovanje

Z brskanjem po naši spletni strani se strinjate, da lahko uporabljamo piškotke, ki so namenjeni vaši boljši uporabniški izkušnji na naši spletni strani. Za lastne potrebe analitike uporabljamo Google Analytics, ki v ta namen namesti piškotke (izbriši GA piškotke). Več o piškotkih.