Odgovarja diabetolog Damjan Justinek, dr.med.

 
 
 

 
 
 

 
 
 

Priporoči stran prijatelju

 
 
 

Sladkorna bolezen tipa 2 in kava

15.04.2014

Avtor vprašanja: Franc G.

V glasilu za diabetike sem prebral za moje pojme dober članek o" Pravi kavi". Vendar nisem povsem prepričan, kako naj se obnašam glede moje stalne spremljevalke( kave). Sem namreč atipičen dedni diabetik z v glavnem nizkim pritiskom - predvsem zjutraj. V srednjih letih sem se navadil močnega jutranjega obroka kave (brez zajtrka) in na ohranjanje vitalnosti z ogromnimi količinami popite kave. Pozneje sem s pomočjo knjige "Zmaga v želodcu" prešel na redukcijo kave, ki jo pijem po zajterku in po kosilu, skratka v principu po obroku, kar pa izgleda ni prav.  Ali se strinjate s člankom, ki navaja k takemu zaključku? Pri dveh kavicah na dan bi vendarle rad ostal! Kdaj naj jih naj spijem? Zvečer ja menda ne!

Odgovor strokovnjaka:

Ne spominjam se kakšnih posebnih diabetoloških navodil glede pitja kave. Na splošno kava znižuje krvni sladkor in se je po statistiki izkazala za koristno glede ureditve krvnega sladkorja. Ne vem, kaj točno je bilo navedeno v članku, a glede zapletov ob pitju kave so bili vedno zapleti le pitje kave Z MLEKOM, ker zaradi tega ostaja kava dlje časa v želodcu in zato bolj »škoduje«. Zato se bolnikom z boleznijo želodca odsvetuje kava z mlekom, kašnih drugih omejitev pa ni. Celo za ljudi s povišanim krvnim pritiskom se ena kava na dan ni izkazala kot škodljiva, zakaj je potem diabetiki ne bi smeli ? Mislim, da z Vašo tradicijo lahko v miru nadaljujete !

 
 
 

 
 
 
STRINJAM SE

Spletna stran uporablja piškotke za boljše delovanje

Z brskanjem po naši spletni strani se strinjate, da lahko uporabljamo piškotke, ki so namenjeni vaši boljši uporabniški izkušnji na naši spletni strani. Za lastne potrebe analitike uporabljamo Google Analytics, ki v ta namen namesti piškotke (izbriši GA piškotke). Več o piškotkih.