Odgovarja diabetolog Damjan Justinek, dr.med.

 
 
 

 
 
 

 
 
 

Priporoči stran prijatelju

 
 
 

Trebušna slinavka mu že dolgo ne deluje več

20.03.2014

Avtor vprašanja: Tina

Mož je star 49 let. Ima etilično cirozo jeter, varice IV. st., pancitopenijo, diabetes tipa 2, hipersplenizem, kronično portosistemsko encefalopatijo, shizofrenijo, večkrat hospitaliziran, septembra lani zaradi krvavitev iz varic požiralnika življenjsko ogrožen, januarja so mu naredili 5 ligatur. Trebušna slinavka mu že dolgo ne deluje več, jemlje inzulin. Decembra je bil nekaj dni v UKC zaradi previsokega sladkorja, takrat so mu uravnali sladkor takole: zjutraj 60 E Novo Rapida+20 E Levemira, pred kosilom 20 E Novo Rapida, zvečer 30 E Novo Rapida + 36 E Levemira. Kljub vsemu je imel takrat sladkorja zjutraj nad 10 mmol/l, popoldan okoli 20. Kot mi je sam povedal, si je nedavno dozo inzulina povečal, zdaj jemlje zjutraj 60 E Novo Rapida+20 E Levemira, pred kosilom 50 E Novo Rapida, zvečer 50 E Novo Rapida + 50 E Levemira. Sladkorja si ne meri redno. Včeraj zjutraj je imel sladkorja 21 mmol/l, popoldan pa kar 32 mmol/l. Abstinira, vendar pije brezalkoholno pivo , vodo, dietično coca-colo. Večinoma je dietno prehrano, veliko sadja, zelenjave, pa tudi piškote, sladoled. Mesa poje zelo malo zaradi beljakovin (jetrna dieta). Pred slabim mesecem je bil na pregledu nog, zdravnica mu je predlagala več hoje. Giblje se za moje pojme premalo (hodi do pol ure dnevno), trebuh mu je v zadnjem času občutno narasel (abscites?), veliko prespi, je utrujen, bolijo ga noge, postaja apatičen in brezvoljen. Je brezposeln, oddali smo prošnjo za invalidsko upokojitev. Jemlje še zdravila Edemid 40 mg, Aldactone 100 mg, Propranolol 2x40 mg, Acipan 40 mg, Zyprexa 10 mg, Risperdal 2x1 mg, Cipramil 10mg, Lactecon sirup. Zavedam se, da se kljub omenjenemu zdravljenju stanje njegovega celotnega organizma poslabšuje. Na kontrole hodi redno, v diabetični ambulanti jo ima šele maja. Zaradi čedalje višjega sladkorja me skrbi, vendar noče k zdravniku. Mi lahko prosim napišete, do katere mere si sploh še lahko sam uravnava sladkor, kaj sledi, kakšne zaplete lahko pričakujem …karkoli! Najlepše se vam zahvaljujem, žena Tina

Odgovor strokovnjaka:

Odgovor na tako (hudo) vprašanje ne more biti spodbuden. Za soprogom so dolga leta uživanja alkohola in s tem huda okvara jeternega tkiva in tudi perifernih živcev. Zaradi obeh bolezni se bo gibal težko, zaradi jeter bo takoj utrujen in zaradi nevropatije bo imel bolečine v nogah, ki ga ne bodo »nesle«, kot pravijo. Nabiranje tekočine v trebuhu je res ascites, nastajajoč zaradi pomanjkanja beljakovin v krvi, zaradi česar tekočina uhaja iz žil in se nabira drugje. Z zdravili je težko rešiti nekaj, glede na naštete ima verjetno povsem ustrezne. A glede na slabo aktivnost bi lahko jedel zelo malo, tudi škrobnih živil, česar pa se gotovo ne bo držal (kot se tudi za alkohol ni). Visoke doze inzulina so dvorezen ukrep: po eni strani nujen zaradi visokega sladkorja (ki sam od sebe še povečuje sladkor in znižuje učinek inzulina), po drugi strani bo bolj lačen in bo še težje upošteval dieto. Tako ni izbire, sproti naj prilagaja naprej in si čim več meri. Če ugotovi vrednost KS > 10 mmol / lit. kadarkoli, naj si tudi doda NRapid v vrednosti, kolikor je sladkor nad 10 (ob 21 mmol naj doda še 10 do 12 E NR, lahko vsako uro ali vsaki dve uri), dokler ga ne bo znižal na vsaj 12 mmol / lit.

Kaj lahko pričakujete? Odkrito rečeno težave, ki so najhujše tedaj, če bo spet krvavel iz žil v požiralniku, če / ko bodo ligature popustile. Vse drugo je lažje oskrbeti, tudi ascites. A če bo hudo zakrvavel, bo v sobi le še potok krvi, njega pa ne bo več.

Damjan

 
 
 

 
 
 
STRINJAM SE

Spletna stran uporablja piškotke za boljše delovanje

Z brskanjem po naši spletni strani se strinjate, da lahko uporabljamo piškotke, ki so namenjeni vaši boljši uporabniški izkušnji na naši spletni strani. Za lastne potrebe analitike uporabljamo Google Analytics, ki v ta namen namesti piškotke (izbriši GA piškotke). Več o piškotkih.