Odgovarja diabetolog Damjan Justinek, dr.med.

 
 
 

 
 
 

 
 
 

Priporoči stran prijatelju

 
 
 

Ali obstaja kruh brez sladil? - 2. del

04.03.2014

V zadnjem času je na tržišču težko najti kruh brez dodanega ječmenovega slada. Ker vem, da je slad sladilo, v glavnem škrob, me zanima ali so ti kruhi primerni za diabetike? Nikjer nisem zasledil, koliko je ječmenovega slada v recepturi za izdelavo kruha....

Spoštovani,

dodajam še odgovor glede ječmenovega sladu. Gre za barvilo, ki ga v pekarstvu dodajajo polnozrnatim in rženim vrstam kruha, pridobijo pa ga s praženjem ječmena, ki je že začel kaliti, kar mu da sladkobo. Gre torej za naravno barvilo, ki pa ne doseže več kot 1% celotne krušne mase in je že s tega vidika zanemarljiv, kar se tiče obremenilnega vpliva na krvni sladkor.

Tudi sama sestava ječemenovega sladu, v katerem je le malo nezaželene saharoze, ga uvršča med glikemično neobremenjujoča sladila. Veliko bolj kot dodatek ječmenovega sladu v kruhu, mora bolnike s sladkorno boleznijo skrbeti škrob, ki ga vsebuje moka in je na prvem mestu nezaželenih sestavin v diabetični prehrani, kajti zelo hitro in visoko dvigne krvni sladkor. Če je vaš krvni sladkor normalen, lahko zjutraj pojeste "diabetično porcijo" kruha, to sta 2 rezini po 30 g, z zelenjavo, sirom in mesnimi izdelki, kar vse bo upočasnilo  dvig glukoze. Če pa imate težave z visokim krvnim sladkorjem, se kruha nekaj dni izogibate, da boste lažje uredili glikemijo.

Darja Lovšin

 

 
 
 

 
 
 
STRINJAM SE

Spletna stran uporablja piškotke za boljše delovanje

Z brskanjem po naši spletni strani se strinjate, da lahko uporabljamo piškotke, ki so namenjeni vaši boljši uporabniški izkušnji na naši spletni strani. Za lastne potrebe analitike uporabljamo Google Analytics, ki v ta namen namesti piškotke (izbriši GA piškotke). Več o piškotkih.