Odgovarja diabetolog Damjan Justinek, dr.med.

 
 
 

 
 
 

 
 
 

Priporoči stran prijatelju

 
 
 

Mnenje o prehranskih dodatkih?

18.11.2013

Avtor vprašanja: Tomaž W

Pozdravljeni!
Star sem 48 let, pretežak in ne ukvarjam se s športom. Diabetes 2 so mi ugotovili slučajno, ko sem medicinsko sestro vprašal, kaj je to na mizi-bil je aparat za merjenje sladkorja . In sva zmerila. In sem imel 35!
V diabetološki ambulanti so mi predpisali Glucofage 3x1. Sladkor se je drastično znižal, ampak vseeno je bilo trimesečno povprečje 8. Nato sem dobil Glucovance 2x2.
Zjutraj je sladkor visok 10-12 in to neglede ali zvečer kaj jem ali ne.
Čez dan je sladkor okrog 8 in po jedi naraste na 12-13.
Testiral sem sem se in zvečer pojedel 2 velika kosa kruha z nutelo, vendaj jutranji sladkor ni bil višji, kot ponavadi...
Spomnim se, da sem pred tem, ko so mi odkrili diabetes 2 imel kup težav, ki so sedaj izginile: Zelo sem se potil, predvsem po obrokih. Iz mene je teklo. Tudi telesni vonj je sedaj drastični upadel. Prej sem se mnogokrat počutil, kot da se malo "zadet" ,saj se mi je zdelo, da sploh nisem prisoten pri dogajanju. Kot, da bi bil v enem svojem svetu, kjer se mi je malce vrtelo, slabše sem slišal in videl in enostavno nisem bil "pri stvari"-kar oddtaval bi z mislimi...Sedaj tega ni več in se dosti bolje počutim!
Jemljem zdravila Welbutrin, Cardiopirin, Noliprel forte, Eutyrox in Sortis.
Za lajšanje težav z diabetesom jemljemBitter melon kapsule, Chromium picolinat Magnezij in Ultra sugar contro.

Te dodatke jemljem po lastni odločitvi.
Prosim za Vaše mnenje! Hvala, LP, Tomaž

Odgovor strokovnjaka:

Odgovorim po vrsti: vsi ti dodatki, ki jih navajate, so koristni, a nekaj stanejo. Če živite v bloku, nimate vrta, niti sorodnikov na deželi, potem so verjento edina izbira. V nasprotnem primeru pa z zdravo uravnoteženo prehrano dobite skoraj vse in ni potrebno kaj posebnega dodajati. Glede tega se lahko čisto brez skrbi odločite, kaj boste kupili in kaj ne – edino, nobenih dodatkov ni dobro jemati ves čas, ker se telo nanje navadi in jih začne slabše izkoriščati, ker so v izobilju. Tako vedno predlagamo, da naredite »kuro« 3x ali 4x letno, vmes pa naj si telo malo spočije in se »očisti«, saj so vsi preparati umetno narejeni, tudi če so iz naravnih spojin.

Osnovna težava pri slabšem gibanju pa je navadno teža. S te strani je treba paziti, da ne raste ali da celo malo pada vse do idealne. Verjetno ste vi tudi kaj shujšali, ko ste se trudili in to je zelo dobro. Problem v hrani bodo škrobna živila, saj maščob ne pojemo več tako veliko. Kot primer naj navedem, da ste zvečer »za test« pojedli 2 kosa kruha: to pomeni vsaj 200 kcal ali 2 uri hitre hoje, da se porabi. Tudi če sladkor zjutraj ni bil višji (dobro, da ste vsaj ponoči spali in da niste še česa pojedli), je to škodljivo za telo. Saj se strinjate, da avtomobila, ki stoji v garaži, nihče ne »tanka« - jemo pa vsi, pa če potrebujemo ali ne. Tako ne bi bilo nobenega smisla, da bi testirali, ali bo tank v avtu že razneslo, če bomo na polni tank stlačili vanj še 20 litrov, za dodatnih 200 km poti, ki je sploh ne nameravamo narediti – kar tako za test ?

Diete glede škrobnih živil se precej spreminjajo: v zadnjem času se svetuje kruha, krompirja, sadja, riža in vseh škrobnih stvari manj kot 50% vseh zaužitih kalorij, če hujšamo, celo bolj kar 40% vseh kalorij pri posameznem obroku. Če bi torej na primer hoteli pojesti 2 kosa kruga z nutelo kot zadnjič, bi ZRAVEN morali pojesti še 60% drugih kalorij. Če predvidevate, da ima pol glave zelja na solati samo 50 kcal, bi za dva kosa nutele in kruha morali ZRAVEN pojesti še 2 celi glavi zelja na solati, da bi bilo razmerje pravo, 60 : 40% v korist zelenajve. Če gre to v vaš želodček, ste v redu naredili, če pa ne – verjento niste večerje najbolj posrečeno izbrali, niti za test ne. Če bi namreč res pojedli dve glavi zelja in 2 kosa kruha zvečer, bi zagotovo bil krvni sladkor zjutraj povsem normalen in daleč po 8 mmol kot običajno.

 
 
 

 
 
 
STRINJAM SE

Spletna stran uporablja piškotke za boljše delovanje

Z brskanjem po naši spletni strani se strinjate, da lahko uporabljamo piškotke, ki so namenjeni vaši boljši uporabniški izkušnji na naši spletni strani. Za lastne potrebe analitike uporabljamo Google Analytics, ki v ta namen namesti piškotke (izbriši GA piškotke). Več o piškotkih.