Odgovarja diabetolog Damjan Justinek, dr.med.

 
 
 

 
 
 

 
 
 

Priporoči stran prijatelju

 
 
 

Gestacijski diabetes in inzulin?

08.10.2013

Avtor vprašanja: Suzana

Sem v 33 tednu nosečnosti. Na testu sladkorja na tešče so mi ugotovili nosečniški diabetes. Odločili so se za inzulin. Jaz sem odklonila in predlagala poskus z dieto. Jem zdrave manjše obroke, veliko zelene zelenjve, sadje samo tisto, ki je primerno za nosečniški diabetes. Imela sem tudi predavanje o diabetični prehrani. Zamenjala sam tudi zdravnika, ki me je napotil k diabetologu. Odločil se je prav tako za inzulin. Ker sem se pred kratkim preselila v Francijo, vam nebi znala napisati mere sladkorja kakor to zapisujemo v Sloveniji. če vam bo v pomoč so mere, ko je povišan sladkor nekje od 1,04 do 1,30. Naj vam se napišem nekaj podatkov o sebi.  Kmalu bom imela 37 let. Rodila sem 3 otroke zdrave in brez zapletov, rezanja, šivanja povsem naravno. Najmanjši, ki je bil največji, je imel 4660 g in 56 cm. Ker otrok, ki ga nosim, sledi mojemu najmanjšemu sinu to pomeni, da je malce večji, so se odločili za inzulin. Jaz bi ostala pri dieti. Na za njem UZ, ki je bil včeraj, je tekočine zadosti. Jaz se počutim v redu. Kljub visoki nosečnosti in večjem trebuhu opravljam doma vse sama, oblačim se sama, obujem, hodim na sprehode, počepnem. Tudi na dieto sem se navadila, nič mi ni težko. Imela sem nekaj stresnih situacij v prvem in drugem trimesečju. Opažam,  ko se mi pojavi strah kot je na primer roditi u državi, ki je za mene neznana, strah od bolečine....se mi sladkor zelo poviša ali zelo zniža. Prosim vas za nasvet, saj sem vse tri otroke brez problemv rodila v Ljubljani, na žalost četrtega ne bom mogla, a tukaj ne zaupam preveč zdravstvenemu osebju imam tudi svoje razloge za to, ki jih ne želim omenjati. Vnaprej se zahvaljujem in prosim za odgovor. Lep pozdrav.

Suzana S.

ODOGOVOR STROKOVNJAKA

Za nosečnosti bo odgovor žal vedno isti: inzulinska terapija, posebno na koncu nosečnosti, kot jo imate sedaj vi. Razlogi so številni: otrok se bi sicer rodil večji, kar pomeni večje tveganje za izpah rame, za vakumski porod, za carski rez itd. Če se bo rodil z višjim sladkorjem, ima potem v življenju več možnosti, da zboli za diabetesom tipa 2 in tega ne bo preveč vesel. Tretji razlog je, da se lahko rodi prezgodaj, kar pomeni, da bo nedonošenček in bodo težave, ker bo nezrel - nezrela pljučka so samo najbolj poznan zaplet, lahko potrebuje kisik po porodu, kar  okvarja oči in tako dalje. Na koncu nosečnosti so vrednosti sladkorja namreč navadno nizke, od 4,5 do 5,5 mmol (ali po vaše 0,7 do 0,9 njihovih enot), nizek sladkor je koristnejši.

Razlog zavračanja inzulina - da se ne bi bilo treba zbadati - pri mamicah ne zdrži, ker bodoče mamice namreč navadno vse naredijo za otroka, tudi če se morajo kaj bolj potruditi. Pa tudi francosko zdravstvo nima slabega slovesa, kljub morda kakšni slabi izkušnji do sedaj, je le nekoliko drugače organizirano. Verjetno boste res morali iti v kakšen center, a za zdravega in donošenega otročka to ni prehuda žrtev. Poskusite in pokličite oz. pišite, če se ne bi znašli v novem svetu.

 
 
 

 
 
 
STRINJAM SE

Spletna stran uporablja piškotke za boljše delovanje

Z brskanjem po naši spletni strani se strinjate, da lahko uporabljamo piškotke, ki so namenjeni vaši boljši uporabniški izkušnji na naši spletni strani. Za lastne potrebe analitike uporabljamo Google Analytics, ki v ta namen namesti piškotke (izbriši GA piškotke). Več o piškotkih.