Odgovarja diabetolog Damjan Justinek, dr.med.

 
 
 

 
 
 

 
 
 

Priporoči stran prijatelju

 
 
 

Kljub trudu sladkor niha in raste

08.04.2013

Avtor vprašanja: Romana S.

Pozdravljeni!
Stara sem 40 let in sem v 29. tednu (tretje) nosečnosti. Že od sredine decembra sem na dieti, saj me je ginekologinja ob meritvi 5,35 sladkorja v krvi na tešče takoj poslala k diabetologu. Od takrat sladkor na tešče do prejšnjega tedna ni bil višji od 4,9, glikirani hemoglobin pa je padel s 4,9% na 4,4%. Diete za nosečnice se držim kar precej strogo (jem predpisane količine in pazim kaj jem), teža je z začetnih 85 kg padla na 80 kg, zdaj pa raste nazaj (83-84) in do zdaj mi je uspelo povečini držati KS v mejah. Najvišje vrednosti sem imela zjutraj, po kosilu malo nižje, zvečer pa najnižje. Ketoni so 0.

Zadnje tri tedne pa imam precej povišane vrednosti KS in gredo tri dni v tednu enkrat do dvakrat na dan preko meje, prejšnji teden celo dvakrat do 7,8 in enkrat na tešče 5,1. Sem sicer zadnje tedne bolj ali manj prehlajena z vnetim grlom, kašljem ipd., mlajša hčerka se ponoči zbuja, tako, da imam zelo malo spanja (povprečno 5h s prekinitvami) 'zdelala' me je tudi sprememba ure - vstajam namreč ob 5h in zajtrkujem že ob 5:30h, stres v službi je pa stalnica.
Moje vprašanje pa je: ali glede na vse napisano menite, da potrebujem insulin ali se bo stanje normaliziralo? Rada bi še kaj naredila pri prehrani, pa si ne upam, ker sem razumela edukatorja, da se je treba držati enot posameznih skupin (mlečni, OH, meso,...). 0,6l mleka in jogurta na dan - prej sem ga pila samo v kavi. OH pojem na dan 13 enot – preračunano samo v kruh torej slabih 400g, kar se mi zdi ogromno - prej sem ga pojedla v povprečju recimo 100g na dan (pečem ga sama iz polbele, pirine, polnozrnate moke in vzhajam brez sladkorja, sicer pa jem OH čez dan v različnih oblikah). Maščobe sem zjutraj in zvečer zamenjala za hladno stisnjeno laneno olje. Svinjine ne jem, sem na piščancih, puranu, teletini, govedini, ribah in ogromnih količinah zelenjave.
Danes sem npr. za večerjo jedla 120g regrata, 180g paradižnika in 1 majhno kuhano jajce v solati s česnom, kisom in 3 čajnimi žličkami lanenega olja (15ml). Zraven pa 90g polbelega kruha s semeni (moka, sol, kvas, voda, semena, brez sladkorja). Popolnoma po predpisani dieti. Po 90 min je bil sladkor 6,9!!! (Takoj naslednja meritev iz iste kaplje krvi pa 7,4). Prej sem imela po taki večerji vrednosti med 4,8 in 5,1.
Kaj mi svetujete, kje pri prehrani lahko kot nosečnica še kaj storim? Oprostite dolgi razlagi, želim biti čim bolj natančna. Hvala za odgovor in lep pozdrav,
Romana

Odgovor strokovnjaka:

Moje mnenje je, da dieto držite odločno, a z moje strani bi Vam svetoval inzulinsko terapijo. Ob dieti vrednosti niso slabe, vsaj niso bile in tudi ketoni so bili negativni, torej je načelno vse v redu. Samo ni ugodno niti Vaše hujšanje v začetku niti sedaj skoki KS pri normalni prehrani in ustrezni dieti. Glede telesne teže in Vas in otroka ima glavno besedo ginekolog – najlažje oceni, kako napreduje teža, saj jo stalno spremlja. Glede nihanja KS pa so dve možnosti: če imate možnost 24 – urnega merjenja (sistema CGMS), potem je primerno testirati še to – videli bi, ali se KS dviguje sam med obroki, ali vam ga poviša samo en »nepravilen« obrok. Če to ni možnosti in če Vas preveč ni strah, pa je primernejša inzulinska terapija: lahko boste imeli svobodnejšo dieto, jedli bolj po svojih navadah in željah, a KS bo vseeno v redu. Aplicirali si boste npr. 8 do 10 E pred jedjo in bo vse v redu. Dlje ko ste noseči, prej je potrebno dati tudi časovno inzulin: včasih moramo za dober učinek dati ne 15 minut prej, ampak celo 30 minut ali 1 uro prej, da s čim manjšo dozo inzulina dosežemo že maksimalni učinek in KS nič ne skače. Proti koncu nosečnosti je KS namreč normalno nizek (4,5 do 5,5 mmol tudi po jedi) in porasti do skoraj 8 mmol seveda niso ugodni (lahko sprožijo predčasen porod). Zakaj bi tvegali in stradali, ko je Vaša dieta čisto v redu ? Za čas do poroda inzulinske aplikacije niso morda prijetne, a saj gre za kratek čas in kasneje boste vse te težave pozabili.

 
 
 

 
 
 
STRINJAM SE

Spletna stran uporablja piškotke za boljše delovanje

Z brskanjem po naši spletni strani se strinjate, da lahko uporabljamo piškotke, ki so namenjeni vaši boljši uporabniški izkušnji na naši spletni strani. Za lastne potrebe analitike uporabljamo Google Analytics, ki v ta namen namesti piškotke (izbriši GA piškotke). Več o piškotkih.