Odgovarja diabetolog Damjan Justinek, dr.med.

 
 
 

 
 
 

 
 
 

Priporoči stran prijatelju

 
 
 

Naj sprejmem inzulin ob nosečnosti?

17.10.2012

Avtor vprašanja: Anja

Naj sprejmem inzulin ob nosečnosti?

Noseča sem prvič in sem v 22. tednu nosečnosti. Pred zanositvijo sem imela 58 kg, sedaj jih imam 62.
V 18 tednu so mi izmerili sladkor na tešče in je vrednost bila 5,3 mmol7l Ginekologinja me je napotila na diabetološko ambulanto, kjer sem prejela merilnik in nasvete za dieto. Po dveh tednih sem imela kontrolo, na kateri mi je zdravnik dejal, da si lahko sladkor merim le še trikrat na dan in ne več šestkrat. Vrednost na tešče je namreč bila vedno pod 4,5 po obrokih pod 6,0 in pred obroki med 4 in 5 mmol/l
Naslednja dva tedna sem namerno opustila dieto in se prehranjevala kot pred njo. Vrednosti na tešče in po obrokih se niso popolnoma nič spremenile, pred obroki pa so bile med 5 in 5,9, saj se nisem obremenjevala kdaj sem pred meritvijo nazadnje dala kaj v usta. Včeraj na ponovni kontroli, kjer me obravnavala druga zdravnica, pa so mi dejali, da so vrednosti pred obroki previsoke. Doktorica je zato predlagala inzulin. Ko sem ji sporočila, da sem se zadnja dva tedna prehranjevala brez diete, mi je priporočala meritev ketonov v urinu, saj naj bi med upoštevanjem diete meritve bile prenizke. Naj povem, da nikoli nisem imela prehranjevalnih težav ter da sem že pred nosečnostjo bila ena tistih srečnic, ki se ne zredi ne glede na to koliko in kaj poje. Prav tako sva z možem pristaša športa in zdrave prehrane, trikrat na teden pa že dve leti izvajam tudi 60 min pilatesa.
Ker sva po včerajšnji kontroli oba z možem precej zmedena, vas prosim še za vaše mnenje. Naj sprejmem inzulin ali opravim še kje drugje kakšne dodatne preiskave?

Najlepša hvala.
Anja

Odgovor strokovnjaka:

V vseh navedbah je nekaj resnice: tudi nosečnici se (navadno) ni potrebno meriti krvni sladkor 6x dnevno, saj ni problem sladkor pred jedjo, pač pa skorajda samo sladkor po jedi. Tako tudi mi priporočamo, da si na tešče merijo manj, si pa merijo zato po vseh sumljivih obrokih hrane. Če je po jedi krvni sladkor normalen (idealno je do 5,5 ali največ 6,5 mmol / lit), ni potrebno narediti nič. Če smo v dvomih, merimo še urin, a ne sladkor (ta meritev je prepočasna), pač pa ketone. Če se namreč pojavijo ketonska telesa (razgradnja maščob), potem je dieta prestroga in nosečnica na nek način strada. To pa ne želimo, omogočimo ji bogatejšo dieto in s tem pogosto potrebujemo tudi inzulin (da bodoča mamica lahko normalno je). V Vašem primeru bi v naši ambulanti še naprej preverjali sladkor po jedi, hkrati pa bi ginekologa prosili, da oceni starost in velikost ploda, napredovanje v teži in tudi Vašo težo. Samo če bi bil otroček pretežak, Vi pa bi celo imeli ketone v krvi ali v urinu, bi svetovali inzulin. Drugače bi le redno merili krvni sladkor, seveda pa tudi glikirani hemoglobin, ki je lahko do 5,3% ali spet maksimalno do 5,5%.

V kolikor boste v dvomih, obiščite še ambulanto dr. Tomažičeve v Ljubljani oz. njeno sestro edukatorko, da pokaže še kaj za Vam v pomoč.

Damjan

 

 
 
 

 
 
 
STRINJAM SE

Spletna stran uporablja piškotke za boljše delovanje

Z brskanjem po naši spletni strani se strinjate, da lahko uporabljamo piškotke, ki so namenjeni vaši boljši uporabniški izkušnji na naši spletni strani. Za lastne potrebe analitike uporabljamo Google Analytics, ki v ta namen namesti piškotke (izbriši GA piškotke). Več o piškotkih.