Odgovarja diabetolog Damjan Justinek, dr.med.

 
 
 

 
 
 

 
 
 

Priporoči stran prijatelju

 
 
 

Med in diabetes

12.09.2012

Avtor vprašanja: Nuša K.

Med in sladkorna bolezen

Po vaših nasvetih sem si zdaj lepo uredila krvni sladkor z insulinom. Gledala pa sem video, kjer razlagate o medu. Razumela sem, da je za nas najboljši kostanjev med. Kaj pa smrekov? Za količino razumem, da naj bi bila ena jušna žlica na dan. Edino kar pa ne vem, kdaj in ob katerih obrokih naj bi se med jemal. Zajtrk? Kosilo? Večerja? Vmes? Takrat kot insulin? Pa najbrž ne ene jušne žlice naenkrat, ampak to količino razdeljeno na več delov? Med sam ali namazan na košček polnozrnatega kruha?

Odgovor strokovnjaka:

Med sam ni problematično živilo, saj je sestavljen polovico iz glukoze, polovico pa iz fruktoze – sadnega sladkorja. Upoštevati moramo le kalorije, ker je ena jušna žlica medu navadno že 10% dnevnih kalorij, kolikor naj bi diabetik prejel »posladkov« v obliki koncentriranih živil. Tako je tudi ena jušna žlica le približek. Tudi ni problem, kdaj, samo da upoštevamo v naš seštevek kalorij. Kot vedno: pol kosa kruha z medom je enako kot ves kos kruha brez njega. Tako moramo tisti dan pač izpustiti nekaj drugega. Nekateri imajo med najraje zjutraj ob zajtrku, nekateri pa potem v čaju kot sladilo. Mislim, da je glede tega vseeno, saj je teh dodanih kalorij malo, samo da jih upoštevamo. Praviloma je najbolje, da med zaužijemo z polnozrnatim kruhom – z dodatno margarino ali maslom pa le, če nismo na kakšni shujševalni dieti. Kostanjev med je načeloma enako v redu kot smrekov – priporočamo namreč drevesne mede, ki so narejeni iz mane, to je izločka žuželk, navadno listnih uši in niso iz nektarja, nabranega direktno s cvetov kot travniški ali cvetlični med. Razlika je potem v glikemičnem indeksu, ki je bistveno nižji, namesto 100 do 130 je samo še približno 80, ker je manj od belega kruha. Zato bolj priporočamo kostanjev, hojin oz. smrekov ali akacijin med. Na koncu lahko rečem le »dober tek«, ker če ste se naučili uporabe inzulina, tako ali tako nimate posebnih omejitev, samo inzulin morate prilagoditi, da bo krvni sladkor tudi po takem zajtrku manj kot 10 mmol / lit. 

 
 
 

 
 
 
STRINJAM SE

Spletna stran uporablja piškotke za boljše delovanje

Z brskanjem po naši spletni strani se strinjate, da lahko uporabljamo piškotke, ki so namenjeni vaši boljši uporabniški izkušnji na naši spletni strani. Za lastne potrebe analitike uporabljamo Google Analytics, ki v ta namen namesti piškotke (izbriši GA piškotke). Več o piškotkih.