Portal DIABETES.SI
Bezenškova ulica 18, Ljubljana
T: 01 542 50 04
Vas pogosto muči pomanjkanje energije? Utrujenost? Pomanjkanje energije je pogost spremljevalec sodobnega...
Pravilna ustna higiena je ključ do uspeha pri zdravju zob in obzobnih tkiv. Pri pacientih s sladkorno...
Ali diabetiki lahko jedo sladoled? Seveda, vendar pri tem ne smejo pretiravati. Ena kepica sladoleda...
Hidracija in/ali rehidracija predstavljata predpogoja za zdravje in vitalnost sladkornih bolnikov. Ti morajo sicer poskrbeti za načrtno in disciplinirano uživanje tekočine, nikakor pa ne smejo dovoliti, da bi organizem trpel pomanjkanja vode.
Tekočino je telesu treba zagotoviti že zjutraj, ko se zbudite. Glavna sestavina organizma je voda (možgani jo vsebujejo kar 75 odstotkov) – zjutraj jo človeku, ki je v spanju prebil sedem do osem ur brez tekočine, primanjkuje. Številni presnovni procesi zato ne potekajo optimalno. Najbolje je na tešče popiti kozarac navadne vode, lahko z dodatkom naravnega limoninega, limetinega ali grenivkinega soka (a si potem pol ure ni priporočljivo ščetkati zob, saj lahko kislina poškoduje sklenino). Agrumi so bogati s kalijem, ki pripomore k optimalnem izkoristku tekočine v telesu ter rehidraciji celic, organov in tkiv.
Pomanjkanje tekočine lahko resno ogroža sposobnost koncentracije in razmišljanja oziroma logičnega sklepanja, ne le pri odraslih, marveč tudi pri otrocih in mladini. Nato je treba poskrbeti za redno uživanje tekočine tekom celega dne – raje večkrat po malem kot v velikih količinah naenkrat - največ 1-2 dl naenkrat. Dobro hidriran odrasel človek ima v telesu okoli 42 litrov vode, ki nenehno kroži, se spreminja in izgublja, zato jo je treba sproti nadoknaditi.