Portal DIABETES.SI
Bezenškova ulica 18, Ljubljana
T: 01 542 50 04
Vas pogosto muči pomanjkanje energije? Utrujenost? Pomanjkanje energije je pogost spremljevalec sodobnega...
Pravilna ustna higiena je ključ do uspeha pri zdravju zob in obzobnih tkiv. Pri pacientih s sladkorno...
Ali diabetiki lahko jedo sladoled? Seveda, vendar pri tem ne smejo pretiravati. Ena kepica sladoleda...
Ko je prof. dr. Gunther von Hagens leta 1977 postal docent anatomije na univerzi v Heidelbergu, je odkril plastinacijo. Njeni postopki in metode so se kasneje še razvijali in posodabljali. Plastinacija je proces ali tehnika, s katero preprečimo propadanje človeškega telesa po njegovi smrti. Postopek plastinacije ga obdrži v pravi, izvorni obliki in barvi ter brez vonja. Rezultati so izjemni!
Trupla najprej fiksirajo v formalinu. Nato preparirajo tkivne strukture, kot so žile, živci, mišice, ligamenti idr. Proces razgradnje preprečijo tako, da za nekaj mesecev namočijo truplo v kad z acetonom. Kasneje pa s posebnim postopkom aceton zamenjajo s kemijskimi polimernimi spojinami.
Dr. von Hagens je okostja postavil v določen položaj (npr. košarkarja) na okostje je namestil tkivne je dosegel, da je mogoče na pogled jasno razločiti belo od sive substance hrbtenjače, ligamente in kite mišic na kosteh. Lahko vidimo na primer tumorje ali posledice srčnega infarkta na srčni mišici. Za popolno plastinacijo človeškega telesa je potrebnih približno 1500 ur.