Portal DIABETES.SI
Bezenškova ulica 18, Ljubljana
T: 01 542 50 04
Vas pogosto muči pomanjkanje energije? Utrujenost? Pomanjkanje energije je pogost spremljevalec sodobnega...
Pravilna ustna higiena je ključ do uspeha pri zdravju zob in obzobnih tkiv. Pri pacientih s sladkorno...
Ali diabetiki lahko jedo sladoled? Seveda, vendar pri tem ne smejo pretiravati. Ena kepica sladoleda...
Rezultati študije, ene prvih, ki je povezala pridobitev telesne teže v zgodnji nosečnosti z nosečniškim diabetesom so bili pred časom že objavljeni, pa vendar je potrebno o njenih rezultatih večkrat obveščati.
Ženske, ki v zgodnji nosečnosti pridobijo večjo telesno težo kot je priporočljivo, imajo precej več možnosti, da se pri njih razvije nosečniški diabetes. Študija je pokazala, da prekomerna pridobitev telesne teže zlasti v prvem trimesečju poveča nosečniški diabetes za kar 50 odstotkov. Nosečnice, ki so pridobile večino prekomerne teže v prvem in drugem trimesečju, so imele dvakrat več možnosti, da se pri njih razvije nosečniški diabetes v primerjavi z opazovanimi ženskami, ki so pridobile najmanj dodatne telesne teže. Debelost je dobro znan dejavnik za nosečniški diabetes, ki prizadene do 7 odstotkov nosečnic v ZDA.. Strokovnjaki, ki so izvedli študijo, so zapisali, da se je v zadnjem desetletju število nosečniškega diabetesa dramatično povečalo. Ženske, ki zbolijo za nosečniškim diabetesom imajo veliko več možnosti za prezgodnji porod ali carski rez, kasneje pa obstaja možnost, da se pri njih razvije diabetes tipa 2. Pri dojenčkih, ki se rodijo ženskam z gestacijskim diabetesom obstaja večja možnost, za pojav debelosti in diabetesa v otroštvu.
Kdaj je tveganje največje?
V triletni študiji so strokovnjaki spremljali nosečnost pri 1.145 ženskah iz Kalifornije. Ugotavljali so, če se ni nemara pojavil nosečniški diabetes, ki se običajno pojavlja med 24 in 28 tednom nosečnosti in merili pridobivanje telesne teže. v prvem trimesečju in tudi kasneje. Izmerjeno telesno težo so primerjali s priporočeno telesno težo, pri čemer velja, da naj bi bila v prvem trimesečju nosečnosti pridobljena telesna teža med 0,5 in 1,8 kg, ne glede na telesno težo pred nosečnostjo. Tiste z normalno telesno težo naj bi e do konca nosečnosti pridobile med 11,3 kg in 16 kg, medtem ko lahko ženske s prekomerno telesno težo pridobijo le med 6,8 kg do 11,3 kilograma. Izrazito debele ženske se lahko zredijo največ od 5 do 9 kilogramov. Študija je pokazala, da ima razen tistih,, ki so v nosečnosti pridobile najmanj telesne teže kar 74 odstotkov nosečnic večjo možnost, da zbolijo za nosečniškim diabetesom. Tveganje za nosečniški diabetes je povečano pri ženskah temne polti, latino Američankah in Azijkah.
Med nasveti za zdravo pridobivanje telesne teže nosečnic je na prvem mestu uživanje majhnih obrokov in zdravih prigrizkov med obroki. To pomaga tudi pri nosečniški slabosti. Sledi omejitev sladkarij in sladkih pijač. Na tretjem mestu je zmanjšanje količine maščob. Nosečnica naj uvede vsaj 30 minut vadbe na dan, tiste, ki so že aktivne, pa naj nadaljujejo, le intenzivnost naj zmanjšajo za 15 odstotkov. Športno neaktivne, bi se morale pogovoriti z zdravnikom o programih, ki so na voljo.
SAMO ČAS