Portal DIABETES.SI
Bezenškova ulica 18, Ljubljana
T: 01 542 50 04
Vas pogosto muči pomanjkanje energije? Utrujenost? Pomanjkanje energije je pogost spremljevalec sodobnega...
Pravilna ustna higiena je ključ do uspeha pri zdravju zob in obzobnih tkiv. Pri pacientih s sladkorno...
Ali diabetiki lahko jedo sladoled? Seveda, vendar pri tem ne smejo pretiravati. Ena kepica sladoleda...
Lani novembra sta ameriška strokovna organizacija za kardiologijo in ameriška zveza za srce sprejeli dolgo pričakovane nove smernice za zdravljenje povišanega holesterola, s katerimi so nadomestili deset let stara navodila. Po novem niso več v ospredju ciljne vrednosti, ki jih je treba doseči pri povišanem holesterolu, temveč ciljne skupine prebivalstva, na katere se je treba usmeriti zaradi povečanega tveganja za srčnožilna obolenja. To pa pomeni veliko več ljudi, ki jim bodo predpisovali zdravljenje, pri čemer je v celoti mišljeno zdravljenje s statini.
Reakcije na nove smernice so naletele na mnogo nasprotovanja, vendar pa snovalci poudarjajo, naj bodo le izhodišče za odločanje, nikakor pa ne diktat.
Nov pristop do tveganja
Potem, ko smo dolga leta premlevali številke, ki naj bi do decimalke natančno kazale, kdaj je »dober« holesterol HDL res dober in kdaj je slab LDL že zelo slab se nove smernice osredotočajo na štiri ogrožene skupine , za katere je zdravljenje (s statini) pripročljivo:
Nove smernice se osredotočajo zlasti na starostno skupino med 40 in 75 letom, ker tudi večina kliničnih študij vključuje sodelujoče v tej starosti. Predvsem naj bodo zdravniki pazljivi pri predpisovanju zdravljenja s statini starostnikom nad 75 let brez srčno žilnih zapletov. Čeprav je pri starejših tveganje za kap ali infarkt večje, pa lahko zaradi statinov doživijo več stranskih učinkov na račun interakcije z ostalimi zdravili, ki jih jemljejo.
Diabetes in statini
Kot vidimo so v skupini visokega tveganja, ki naj bi avtomatično dobivala statine za zdravljenje holesterola tudi osebe z diabetesom. Vprašanje, ki se ob tem porodi je, kaj pa tisti diabetiki, ki sicer imajo diagnozo, vendar z dobrim pristopom do bolezni, beri: življenjski stil odličnjaka, uspevajo svoj krvni sladkor držati v mejah normale? Ali naj zdravnik takemu človeku ob povišanem holesterolu avtomatično predpiše statine? Ali pa naj mu vendarle da tri mesece poskusne dobe, v kateri naj poskusi s spremenjeno prehrano, ki vključuje več vlaknin in z boljšim obvladovanjem stresa povišan holesterol normalizirati.