Portal DIABETES.SI
Bezenškova ulica 18, Ljubljana
T: 01 542 50 04
Vas pogosto muči pomanjkanje energije? Utrujenost? Pomanjkanje energije je pogost spremljevalec sodobnega...
Pravilna ustna higiena je ključ do uspeha pri zdravju zob in obzobnih tkiv. Pri pacientih s sladkorno...
Ali diabetiki lahko jedo sladoled? Seveda, vendar pri tem ne smejo pretiravati. Ena kepica sladoleda...
Tekst: NEŽA MAJDIČ
Zdravljenje očesnih sprememb pri sladkornih bolnikih že nekaj let temelji na laserskih žarkih. Kot vsa področja medicine, se tudi oftalmologija razvija z izjemno hitrostjo, pri čemer v Sloveniji ne zaostajamo za tujimi dosežki. V nadaljevanju si oglejte, kako poteka zdravljenje diabetične retinopatije z biološkimi zdravili na Očesni kliniki v Ljubljani.
Aplikacija injekcije biološkega zdravila anti-VEGF (Avastin) v oko sladkorne bolnice
Poseg predstavlja asist. dr. Vladimir Debelić, specialist oftalmolog, ki se v Sloveniji ukvarja s to terapijo. Ponekod v tujini so že poskusili z vstavljanjem depo kortikosteroida (deksametazona) v oko, vendar le pri zdravljenju otekline rumene pege, ki je posledica zaprtja centralne mrežnične vene. V kratkem lahko pričakujemo zdravljenje diabetične retinopatije z depoji tudi v Sloveniji. Razlika med depo zdravilom in klasično injekcijo je le v načinu sproščanja. Depo se sprošča počasi, injekcija pa doseže maksimalno koncentracijo takoj po vbrizganju in kasneje pada. Snov, ki dejansko zdravi oko, je v obeh primerih enaka.
Opis postopka
Bolnika najprej umijejo in razkužijo področje okoli očesa. Le-to prekrijejo s sterilno kompreso. Sledi spiranje, ki odstrani drobne delce. V oko nato zdravnik kapne anestetik in vstavi inštrument, s katerim prepreči, da bi med posegom prihajalo do zapiranja očesa. Ko je vse pripravljeno za poseg, zdravnik s tanko iglico na določeno mesto skozi steno zrkla v oko vbrizga zdravilo. Po končanem posegu oko sperejo in zaščitijo.
Več berite v Diti, štev. 2/2011.